Parçalanabilir Plastik Torbalar

“Yeşil ve Parçalanabilir” veya “Doğal Olarak Parçalanabilir” etiketli bazı plastik torbalar, daha küçük parçalara daha hızlı parçalanmalarını sağlayan bir katkı maddesi içerir. Ancak bu torbalar normal plastikten (polietilen) yapılmıştır, bu yüzden aslında ‘yeşil’ değildirler. Bu “bozunur” torbalar için parçalanabilir plastik torbalar yerine doğru terim “oxobozunur” dur.

Tüketici ise bu sertifikayı gördüğünde ürünün toprak ve deniz dahil olmak üzere mikroorganizmaların aktif olduğu bir ortamda biyolojik olarak bozunacağını düşünür. Kulağa ne kadarda hoş geliyor değil mi? Ama gerçek tam tersidir. Parçalanabilir plastik torbalar diyerek tüketiciler yanıltılmaktadır.

Bozunabilen

Naylon Poşet

Oxobozunur plastik, PE (polietilen), PP (polipropilen) ve PS (polistiren) gibi fosil yakıttan türetilen polimerlerden, açık ortamda bozunmak ve biyolojik olarak bozunmak üzere ilave edilen maddelerden yapılır. Bu bileşenler (tuzlar), oxo-plastiğin, oksijen varlığında sıradan plastiğe göre çok daha hızlı bir şekilde kullanım ömrünün sonunda bozunması için bozunma işlemini katalize eder.

Taşıyıcı torbalar da dahil olmak üzere oxobozunur plastik ambalajlar genellikle plastik kirliliğine bir çözüm olarak pazarlanmaktadır, bu tür plastiklerin birkaç aydan birkaç yıla kadar bir süre içinde zararsız kalıntılara ayrıldığı iddiaları vardır.

“Ancak… önemli kanıtlar, oxobozunur plastiklerin zararsız kalıntılara ayrılmadığını, bunun yerine küçük plastik parçalarına parçalandığını ve okyanus ve diğer ekosistemler için potansiyel olarak onlarca yıl boyunca risk oluşturarak mikroplastik kirliliğe katkıda bulunduğunu göstermektedir. Parçalanabilir plastik torbalar aslında parçalanmamaktadır.”

Biyobozunur

Biyolojik olarak bozunabilirlik terimi hiçbir şey ifade etmez, çünkü sonunda her şey biyolojik olarak bozunur. ABD’deki mevzuat, bu ürünün 5 yıl içinde doğada elementlere ayrıldığı gösterilmediği sürece, ‘biyolojik olarak bozunabilir’ teriminin herhangi bir üründe görünmesini yasaklamaktadır. Sorun şu ki, Türkiyede düzenli plastik torbalar ‘Biyobozunur’ olarak etiketleniyor. Bu, tüketicilerin bu torbaların bitki maddelerinden yapıldığını ve her zaman böyle olmayan doğaya geri döneceğini düşünmelerine yol açar. Türkiyede şirketlerin ‘Bio’ terimini kanıt olmadan kullanmalarına izin veriyoruz. Biyobozunur plastik torbalar gerçekte parçalanabilir plastik torbalar değildir.

Kompostlanabilir

Kompostlanabilir torbalar mikroplastikleri veya toksik kalıntıları geride bırakmaz.

Kompostlanabilir ürünler, polietilen bazlı plastiklere çevresel alternatiflere adanmış bir İtalyan araştırma şirketi olan Novamont tarafından üretilen Mater-Bi adlı kompozit bir reçineden üretilmiştir. Mater-Bi, genetik olarak modifiye edilmemiş mısır nişastası ve biyolojik olarak bozunabilir / kompostlanabilir polimerler gibi bitkilerden elde edilen maddeleri kullanan yenilikçi bir biyoplastik ailesidir.

 

Kompostlanabilir plastikler, kompostlama ortamındaki bitkiler gibi parçalanır. Açık çevreye girmeleri durumunda, BioBag nispeten kısa bir zaman dilimi içinde oksijen ve mikroorganizmaların varlığında karada veya suda parçalanır.

Kompost toprak iyileştirici olarak kullanılır ve kısmen mineral gübrelerin yerini alabilir. Organik yiyecek artıkları bir kompost kutusuna veya yeşil organik atık kutusuna koymak, plastik kutu astarlarına olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltır. Kompostlanabilir çöp kutuları, yiyecek artıkları toplamak için kullanılabilir ve toprağa organik madde olarak geri dönerek toprak kalitesini artırmaya yardımcı olur. Kompostlanabilir plastik torbalar gerçekte parçalanabilir plastik torbalardır.

Parçalanabilir Plastik Torbalar Arasındaki Farklar Nedir?

Kompostlanabilir
Mikroplastik YOK
Kompost kutusu veya organik geri dönüşüm kutusuna konabilir

Parçalanabilir (oxo)
Doğada tamamen çözünmez
Çevreyi gıda zincirinde sonlanabilecek mikroplastiklerle kirletir

Plastik
Doğada çözünemez
Gıda zincirinde sonlanabilecek mikroplastiklerle çevreyi kirletir

Neden Bioofset’ten Parçalanabilir Plastik Torbalar Almalısınız?

Doğaya en az zararlı olan maddeleri poşet imalatımızda kullanmaktayız.

Her türlü poşetleri her zaman en uygun fiyata alırsınız.

Tüm tasarım, üretim ve teslimat sürecini kolaylaştırır ve en kısa sürede ürünü size ulaştırırız.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, en iyi lojistik hizmetleriyle size güvenle malzeme sağlayabiliriz.

Ekibimiz, en başından itibaren ürün sevkiyatına kadar ve hatta teslimattan sonra sizinle yakın bir şekilde çalışacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın